Liberális lap szerint az évtized egyik legnagyobb gazdasági növekedése lesz a magyar

2025. január 15. 13:24

Európa széthulló egysége közepette Magyarország döntései kulcsfontosságúvá válhatnak.

2025. január 15. 13:24
Tesla Stock Market - Photo Illustration

Az Európai Unió korábban viszonylag világos törésvonalak mentén volt megosztott, például a pénzügyi fegyelem és a migráció kérdésében – kezdi hosszú elemzését a The Economist

Azonban a geopolitikai helyzet változásával, az USA és Kína EU-ellenes politikai irányvonalával, valamint a gazdasági válságtünetekkel új megosztottság alakult ki.

A cikk kiemeli, hogy Németország harmadik éve tartó recessziója és Franciaország gazdasági stagnálása meggyengítette Európa gazdasági magját. Ezzel párhuzamosan Magyarország, amely Közép-Európa egyik gazdasági központja, olyan kihívásokkal szembesül, amelyek újfajta alkalmazkodást igényelnek a nemzetközi gazdasági színtéren.

A magyar gazdaság helyzete különösen fontos az ipari termelés és az exportorientált politika miatt, ugyanakkor a globális kereskedelmi viták hatásai fokozódnak. 

Az EU-n belül egyre többen követelik a stratégiai ágazatok védelmét és a „vegyünk európait” záradékok bevezetését, ami Magyarország számára ellentmondásos lehet. 

A magyar vezetés eddig igyekezett egyensúlyt tartani a nyugati szövetségesekkel és az ázsiai piacokkal folytatott gazdasági kapcsolatok között, ám a fokozódó nemzetközi nyomás egyértelmű állásfoglalást követelhet.

Ezt is ajánljuk a témában

A védelem és biztonság kérdésében Magyarország jelentős lépéseket tett, hogy növelje katonai kiadásait és NATO-kötelezettségeinek eleget tegyen.

Ugyanakkor a cikk hangsúlyozza, hogy a kelet-európai államok, köztük Magyarország is, másképp értelmezik a fenyegetettséget, mint a nyugat-európai országok. Miközben a balti államok és Lengyelország szorosabb amerikai védelmet sürgetnek, 

Magyarország számára a pragmatikus gazdasági együttműködés is kiemelt szempont marad.

Az európai politikai helyzet instabilitása közepette Magyarország szerepe kulcsfontosságú lehet a válságkezelésben. Az unió egyre nehezebben talál közös nevezőt olyan alapvető kérdésekben, mint az iparpolitika, a kereskedelmi szabályozás és a költségvetési fegyelem. 

Ahogy az EU politikai centruma széttöredezik, Magyarország döntései nemcsak belpolitikai jelentőségűek, hanem hatással lehetnek az egész régió stabilitására. 

A kérdés az, hogy a magyar politika képes-e egyszerre érvényesíteni nemzeti érdekeit és fenntartani a szövetségi rendszerben betöltött szerepét egy átalakuló Európában.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Jonathan Raa / AFP

 

 

Összesen 35 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
ujelet-mgtsz
2025. január 15. 16:37
A "szövetségi rendszerben betöltött szerepünk" erősen elgondolkodtató. Ahhoz az EU-hoz tartozni, amelyik állandóan rosszat akar, folyamatosan ki akar babrálni velünk, vagy ahhoz a NATO-hoz igazodni amelyik bele akar rángatni minket egy közvetlen háborúba, az csak teher, meg kell szabadulni tőle.
lordzoltanus
2025. január 15. 15:20
Mandi bakker ennyit hazudni Az eredeti cikkben ilyen sehol sincs "Liberális lap szerint az évtized egyik legnagyobb gazdasági növekedése lesz a magyar" XD
patikus
2025. január 15. 15:08
Már most is az- Csak negatív irányba. Orbán szerint is megyőnk az emelékedőn, csak nem teszi mellé, hogy visszafele.
recipdoki
2025. január 15. 14:28
Mivan kreténkeltetű mandi ? Hol írta ? fast a szátokba Éves csúcsára ugrott decemberben az infláció 4,6 százalékkal voltak magasabbak az árak a tavalyi év utolsó hónapjában az egy évvel korábbinál, ráadásul egyetlen hónap alatt is nagyot nőttek. Az élelmiszerek drágulása egyre jobban gyorsul, többet kellett fizetni a benzinért is, és már a rezsiszámítás módszertana sem nagyon segít lejjebb vinni az inflációt. A 20 ország közül, amelynek az Eurostat eddig a decemberi adatát közölte, egyben sem nagyobb az infláció, mint Magyarországon A tartós cikkek árában látszhat meg leginkább az hosszú távon, hogy a forint jóval gyengébb, mint egy éve volt. Tavaly 0,2 százalékkal csökkent a bruttó nemzeti össztermék 2023-hoz képest. 2025-ben sem várható nagy változás az elemzők szerint. Semmi baj Ha az üzemanyagokra dobtok még némi adót, minden olcsóbb lesz! Akkor máris legyűrtétek, a földre vittétek, lebírkóztátok, és ott is maradt Ja nem.... Ennyit a qrva okos nagymarcitokról.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!